نظارت

در كشور ما اكثر پروژه‌ها با نظام 3 عاملي كارفرما، مشاور و پيمانكار اجرا مي‌گردد.در خصوص کیستی مهندس مشاور می توان چنین گفت که یک مهندس مشاور ، در اموری مانند نظارت ،طراحی ، اصلاح ، برنامه ریزی و احیای انواع زیرساخت ها اعم از خصوصی و عمومی تخصص و رهبری دارند .

نظارت ساختمان صرفاً مربوط به رعایت نکات فنی در ساخت یا بنا خلاصه نمی‌شود بلکه برای انجام درست نظارت ساختمانی علاوه بر احاطه به نکات فنی نیاز است که ناظر ساختمان به آیین‌نامه‌های حقوقی، ایمنی و دیگر آیین‌نامه‌های فنی حوزه ساخت‌وساز مسلط باشد

نظارت پروژه ها برای پروژه های مسکونی ، شهری ، تجاری و اداری ، صنعتی و تخصصی و.. است .

کنترل و نظارت بر اجرای ساختمان با هدف نظام مند بودن و مدیریت مراحل ساخت و ساز مطابق قوانین و دستورالعمل نظام اجرایی کشور است. هر پروژه‌ای باید ضوابط و مقررات ملی را در امر ساخت ‌و ساز رعایت کند تا بتواند در طولانی ‌مدت کیفیت اصلی خود را به نمایش بگذارد. کلیه افرادی در حوزه نظارت فعالیت دارند، به‌خوبی می‌دانند که از چه جنبه ‌هایی باید پروژه را ارزیابی کنند؛ تا بتوانند قبل از وقوع حادثه و مشکلات ریز و درشت آن را شناسایی و هر چه سریع‌تر برطرف نمایند. عملکرد نیروها و پیمانکاران باید زیر نظر افرادی  متخصص و باتجربه اعمال شود تا بتواند به بهترین شکل ممکن به کیفیت اجرای ساخت ‌و ساز بپردازند. تمامی موارد اجرایی، عملکرد پیمانکاران، بررسی و کنترل  هزینه‌ها و را می‌توان ازجمله دلایلی عنوان کرد که پروژه موردنظر به نظارت و کنترل نیاز دارد. به طور کلی نظارت پروژه شامل صلاحیت و درستی انجام همه کارها و نیروهایی است که پروژه را انجام می دهند.

.

فهرست